10 травня о 14:07

Британські дрони складають карту Рудого лісу в Чорнобилі

Британські науковці за допомогою дронів дослідили Рудий ліс у Чорнобильській зоні відчуження, що є однією з найбільш забруднених радіацією місць на Землі.

Безпілотники мали на собі новітні датчики, які дозволили отримати найсвіжішу інформацію про місця з найбільшим забрудненням.

Рудий ліс починається лише за півкілометра від Чорнобильської атомної станції. Ця місцевість сильно постраждала через викиди після вибуху та пожежі на четвертому блоці ЧАЕС у 1986 році. Багато дерев у лісі загинули і стали рудими. Деякі ділянки досі непридатні для відвідання людьми.

Британський Національний центр ядерної робототехніки (NCHR) розробив систему картографування за допомогою дронів, що дозволяє науковцям досліджувати забруднені місця з безпечної відстані.

Карта

 

Спочатку для створення загальної мапи радіоактивного забруднення використали безпілотники з фіксованим крилом, які пролетіли над верхівками дерев на швидкості 65 км/год відповідно до координатної сітки. Після цього в місцях, які зацікавили науковців, застосували вертолітні безпілотники. За допомогою датчиків ці дрони можуть отримувати високоточну інформацію у 3D.

Дослідження, яке провели у квітні, в загальних рисах підтвердило чинне розуміння поширення радіації в лісі, але набагато детальніше, ніж було відомо раніше. Дрони також виявили кілька несподіваних “гарячих точок” – місць з високою концентрацією радіоактивних речовин.

Дрон над Рудим лісом

 

Одна з них, розташована на півдні лісу, виявилася старим захороненням відділеного ґрунту, що залишився після операції з очищення території після аварії.

“Вони намагалися відділити забруднений ґрунт, і таким чином зменшити кількість відходів”, – розповів професор Том Скотт з Бристольського університету і співдиректор NCNR. “Залишки на цій ділянці дають дуже високу дозу радіації – близько 1,2 мілізіверта на годину. Таким чином, я б отримав свою річну дозу лише за кілька годин”, – пояснює науковець.

Команда британських дослідників планує повернутися до України в найближчі кілька місяців, щоб дослідити решту територій Чорнобильської зони відчуження.

Минулого року до зони приїхали близько 70 тисяч відвідувачів. Є плани для використання великих ділянок території для сонячних електростанцій. Картографування, яке провели британські дослідники, допоможе оновити протоколи, які використовують для того, щоб забезпечити безпеку для всіх, хто відвідує зону відчуження.

Джерело: BBC