26 вересня о 18:13

Михайло Поживанов про нинішні характеристики державної машини

elitexpert.ua

За пів року повномасштабної війни матеріальне становище українців навіть у так званих «тилових» регіонах країни суттєво змінилося. Шалений курс долара, недешеві комунальні платежі, падіння або повна зупинка багатьох галузей виробництва негативно позначилися на рівні життя в нашій країні. Відповідно чим менше українці купують, тим гірше становище малого та середнього бізнесу, орієнтованого насамперед на роботу з населенням. Тому зараз, згідно зі статистикою, середній українець досить бідний, і свою зарплату витрачає в основному на їжу. А ще є і квартплата, й проїзд, і одяг… Яких заходів можна вжити державі, щоб хоч трохи вирівняти цю ситуацію в нинішніх вкрай тяжких умовах, розповів громадський і політичний діяч, ексзаступник міністра економіки, професор Михайло Поживанов, котрий зараз керує міським осередком ВО «Батьківщина» в Одесі.

«Державна машина з початком війни не встигає швидко відреагувати на умови, що кардинально змінилися, тому багато речей робляться не дуже правильно – як у кадровій політиці, так і в економічній та податковій сферах. Наприклад, сьогодні у Львівській чи Закарпатській областях можна нічого не змінювати та навіть збільшувати податки. Але щодо Запорізької, Дніпропетровської, Харківської, Миколаївської, Одеської – як можна виставляти тут податки на землю, виставляти податки на нерухомість? Це безглуздо, адже таким чином держава «вбиває» останніх власників», – заявив експерт.

На думку Михайла Поживанова, якщо влада хоче покращити економічну ситуацію в країні, то передусім потрібно знизити тиск на працюючих українців. «Якщо ви хочете зберегти людей, то необхідно терміново знизити податок у 19,5%, який зараз утримується з усіх працюючих українців із Фонду заробітної плати. 18% – це податок на доходи фізичних осіб та 1,5% – військовий збір. Влада має знизити цей податок із 19,5% принаймні на 11,5%, аби люди, в яких і так невеликі зарплати, хоч щось відчули у своєму гаманці. Я впевнений, що нормальний керівник знижувати людям зарплату не буде, і вони отримають якусь надбавку. Адже все одно ці зайві гроші в сьогоднішній ситуації підуть тільки на оплату комунальних послуг або на продукти харчування», – підкреслив він.

За словами Михайла Поживанова, викликає здивування і політика Національного банку України в умовах воєнного стану: «Раціональніше повністю відпустити валютний курс у вільне плавання, зробити його ринковим, а не штучно регулювати. Адже таким чином підприємства з самого початку ставлять у нерівні умови. Виходить, що ті, кому держава дозволяє займатися так званим критичним імпортом, можуть купувати долар за офіційним курсом 36 гривень. А решті людей та бізнесу доводиться купувати його по 41 гривні. Тобто одні підприємства, по суті, отримують до прибутку зайві 10% просто з повітря, а інші зазнають збитків».

Джерело: elitexpert.ua