21 жовтня о 15:45

Михайло Поживанов про підвищення цін в Україні

elitexpert.ua

За вісім місяців повномасштабної війни з Росією в нашій країні стрімко зросли ціни на більшість товарів – як непродовольчих, так і продуктів харчування.

Про те, як бойові дії, подорожчання палива та імпортні товари підвищують загальний показник інфляції й чи можливе зниження цін в Україні, розповів громадський і політичний діяч, нардеп чотирьох скликань та ексзаступник міністра економіки Михайло Поживанов, котрий нині є головою Одеської міської організації ВО «Батьківщина».

«Люди, звісно, хочуть зниження цін, але треба бути реалістами: домогтися довоєнного рівня цін у сьогоднішній ситуації неможливо. Адже більшість виробництв або зупинилися, або працюють у дуже ризикованих умовах. Крім того, наклалися експортно-імпортні обмеження, коли Нацбанк практично заборонив виводити валюту за контрактами, дозволивши лише критичний імпорт. Відповідно, в багатьох випадках обсяги виробництва різко впали, з’явився підвищений попит на той чи інший товар, а ціна зросла».

Крім того, наголосив Михайло Поживанов, ще одна важлива причина подорожчання – Росія розбомбила найбільший в Україні Кременчуцький нафтопереробний завод. Наразі він повністю виведений із ладу й не працює. «Це призвело до сильного стрибка цін на нафтопродукти, відповідно – подорожчання практично всіх товарів у країні, адже у вартості будь-якої продукції є частка, що припадає на пально-мастильні матеріали. Плюс будь-яке виробництво все одно споживає електроенергію, паливо, газ. А газ зріс на біржах до двох із половиною тисяч доларів за 1 тис. кубометрів. Тож, на жаль, ні президент, ні уряд не мають важелів впливу на зниження цін. Можливо, за давальницькими схемами ціни могли би бути трошки меншими, але на практиці ми всі розуміємо: якщо виробник підняв ціну, він уже її ніколи не знизить», – резюмував Михайло Поживанов.

Тим часом 21 вересня Верховна Рада ухвалила закон №7668-д, яким повернула стягнення акцизу з палива для українців. Він передбачає, що з кожної тисячі літрів бензину, дизельного палива та біопалива з операторів ринку нафтопродуктів стягуватиметься акциз у розмірі 100 євро, з кожної тисячі літрів зрідженого газу – 52 євро. При цьому Верховна Рада залишила чинний розмір ПДВ на всі види нафтопродуктів – 7%.

Як зазначив Михайло Поживанов, ухвалений парламентом закон виллється в ще більше підвищення роздрібних цін на дизель і бензин, як мінімум на 4 гривні за літр, а отже призведе до нового зростання цін на продукти. «Сто євро з кожної тисячі літрів палива – це 10 центів з одного літра, тобто за нинішнім курсом більше ніж 4 гривні, – зазначив експерт. – Але ці додаткові гроші, які отримає держава, підуть не на підтримку людей, що зараз украй необхідно, а на відновлення масштабних державних програм на кшталт дорожніх робіт у рамках «Великого будівництва». Мені здається, під час війни, коли об’єкти інфраструктури, мости й дороги зазнають постійних ударів, вкладати в це гроші, не знаючи, чи залишиться завтра дорога неушкодженою, не зовсім доречно».

Джерело: elitexpert.ua