08 вересня о 14:20

Михайло Поживанов у студії телеканалу «НАШ»

Гостем ефіру на телеканалі «НАШ» від 04.09.2021 був громадський і політичний діяч Михайло Поживанов. У студії він аналізував наслідки децентралізації в Україні, зосередившись, зокрема, на результатах інспекції в Харківській області.

Передусім чому в нас дуже часто відкривають інфраструктурні об’єкти заради піару, а не добробуту людей? Бо насправді немає плану соціально-економічного розвитку країни по галузях. Освіта, охорона здоров’я – це державне повноваження, але так трапилося, що ці повноваження без грошей були свого часу делеговані органам місцевого самоврядування, і вони від виборів до виборів цим користувалися, маніпулюючи показною турботою й обіцянками.
Щодо стану справ у МОЗ та проблем у медичній реформі, то вони виникли не зараз і навіть не за Супрун, а значно раніше. МОЗ є найресурснішим міністерством, як стверджують у Мінфіні та уряді, й найбільша кількість грошей в Україні йде через нього. Величезні кошти, що беруться на освоєння, просто розпорошуються.
Ситуація, яка склалася на Харківщині, загалом подібна для всієї України. Децентралізацію запустили Порошенко з Гройсманом, вони пропіарилися на цьому, не вносячи зміни в Конституцію України. Коли ми потім у межах того чи іншого адміністративно-територіального округу робимо неконституційну ОТГ, то лишається районна держадміністрація, районна рада, є ОТГ, сільські, селищні й міські ради… Натомість Європейська хартія про місцеве самоврядування й те саме Магдебурзьке право визначають місцеве самоврядування як самоорганізацію населення, котре проживає в окремому населеному пункті. Так і було закладено в законі про місцеве самоврядування в Україні, і треба було будувати цю систему, а не допускати хаос.
А загалом треба чітко виписати для кожного органу місцевого самоврядування його власні й делеговані повноваження і закріпити на постійній основі, щоб міський, сільський і селищний голови, староста села розуміли: можна вибудовувати план соціально-економічного розвитку на довготривалий термін і ні від кого не залежати. І має бути відповідальність перед мешканцями, перед правоохоронними органами. А коли її немає, то варто змінювати термін перебування – переобирати не кожні 5 років, а кожні 2. Якщо за два роки очільник нічого не зробив – проводимо місцеві вибори, змінюємо всю цю систему й обираємо нових керманичів. Бо кращої відповідальності, аніж вибори, у світі ще ніхто не винайшов.