03 грудня о 16:00

Чи з’явиться нарешті в Києві Музей Івана Марчука?!

Михайло Поживанов
Громадський та політичний діяч

Три президенти, кілька прем’єр-міністрів України, безліч міністрів культури України, кілька мерів міста Києва, купа чиновників-виконавців… Стільки змінилося з моменту закладання 2005 року Президентом Ющенком капсули на честь будівництва Багатофункціонального культурного центру «Музей народного художника Івана Марчука»! А ще створено відповідне товариство, знайдені спонсори будівництва, виділено земельну ділянку, розроблено передпроєктні пропозиції, проведені геодезичні роботи. І тільки купка чиновників до цього часу не дають можливості реалізувати та представити Києву унікальний культурний проєкт.

 

Київському міському голові Кличкові В.В.
Шановний Віталію Володимировичу!

 

Змушений привернути Вашу увагу до ситуації, яка склалася навколо створення культурного центру народного художника Івана Марчука за адресою Михайлівська площа, 1. Проблему вже складно вважати локальною, а слід розглядати як загальнодержавну, бо вона стосується культурно-просвітницького та національного значення для України.

Вкотре нагадаю Вам усі етапи розвитку справи.

Для популяризації сучасного українського мистецтва 18 квітня 2005 року Президент України Віктор Ющенко підписав розпорядження №968/2005-рп, яким доручив підтримати ініціативу творчої громадськості щодо створення на Андріївському узвозі культурного центру «Музей художника Івана Марчука».

За окремим дорученням голови Київської міської ради Олександра Омельченка від 21.11.2005 року №13431 для зазначеного будівництва виділено земельну ділянку на Андріївському узвозі в місті Києві.

Цей культурний центр мав би бути візитівкою країни, його виставки формували б міжнародний імідж України, а історичне та духовне значення його експонатів мало б величезне значення не лише для України, але для всього світу.

Церемонія закладання капсули у фундамент музею відбулася 30 вересня 2005 року. В урочистостях взяли участь, разом із самим народним художником Іваном Марчуком, перші особи держави – Президент України Віктор Ющенко, Київський міський голова Олександр Омельченко, перший заступник голови Секретаріату Президента Іван Васюник, керівник Державного управління справами Ігор Тарасюк, народні депутати України, представники дипломатичних місій, творча громадськість.

Ющенко призначив відповідальним за реалізацію і фінансування цього проєкту Івана Васюника. Одним зі спонсорів виступив Ігор Дідковський. Пізніше Іван Васюник у пошуках інвесторів запропонував мені долучитися до фінансування створення майбутнього культурного центру, що я і зробив. З того часу мною профінансовано всі роботи, що передують будівництву.

Тоді ж було створено ТОВ «Виставковий центр-музей художника Івана Марчука». Київська міська рада своїм рішенням від 27.12.2007 №1531/4364 передала земельні ділянки Товариству на Андріївському узвозі на пл.Михайлівській, 1, загальною площею 8700 кв.м. для будівництва, експлуатації та обслуговування багатофункціонального культурного центру «Музей художника Івана Марчука».

До статутного капіталу ТОВ «Виставковий центр-музей художника Івана Марчука» я та Ігор Дідковський внесли кошти у розмірі 5000000,00 гривень через Благодійну організацію «Благодійний фонд художника Івана Марчука». Зазначеного капіталу на той час було достатньо для початку будівництва культурного центру.

До розробки проєкту було залучено заслуженого архітектора України Віктора Зотова, який запропонував неймовірно цікаве, але, на жаль, нереалістичне бачення, оскільки будівництво мало зайняти територію більш ніж передбачено дозвільними документами. Тому ми вимушені були відмовитися від проєкту Зотова та звернулися до архітектора Вадима Жежеріна. У 2010 році ТОВ «Архітектурно-будівельна компанія «Жежерін» виконало передпроєктні пропозиції «Багатофункціональний культурний центр «Музей художника Івана Марчука».

Маючи на руках всі необхідні документи по створенню культурного центру, ТОВ «Виставковий центр-музей художника Івана Марчука» звернулося до Міністра культури України Василя Вовкуна, який прийняв пакет документів на погодження.

На жаль, із приходом у 2010 році до влади Президента Януковича відбулась повна зміна цінностей, були «заморожені» національно-спрямовані плани на наступні кілька років, і вже Міністр культури Михайло Кулиняк уряду Азарова навіть не розглядав наш проєкт.

Багато сподівань уся країна і ми очікували від повалення режиму Януковича. Зміна влади принесла нові правила, і, відповідно, погодження документів у Міністерстві культури України почалося по-новому. В уряді Яценюка Міністром культури став В’ячеслав Кириленко. Передпроєктні пропозиції були схвалені у 2014 році тодішнім Головним архітектором Києва та в жовтні 2015 року направлені до Міністерства культури України для затвердження історико-містобудівного обґрунтування за назвою «Багатофункціональний культурний центр «Музей художника Івана Марчука».

На жаль, пан Кириленко рішення не прийняв, а передав весь пакет документів на розгляд Науково-методичної ради з питань охорони культурної спадщини Міністерства культури України, яку очолював С.Кот. Документи було повернуто з вимогою погодити будівництво з Міжнародною організацією ЮНЕСКО, мотивуючи свою відмову тим, що частина відведених земель знаходиться під охороною культурної спадщини ЮНЕСКО.

Ми виконали і ці вимоги, підготували відповідний лист до ЮНЕСКО та подали лист на погодження вже новому Міністру культури Євгену Ніщуку, який обіцяв провести нараду з питання з’ясування статусу ділянки та врегулювати погодження проєкту будівництва культурного центру. І цей Міністр не спромігся вирішити питання.

За цей час змінилося вже три Президенти України, безліч урядів та міністрів культури, кілька мерів Києва та чиновників-виконавців.

Сам художник Іван Степанович Марчук давно зневірився. Ось що він каже про Президента у своєму недавньому інтерв’ю: «Президент обманув весь світ, обманув Україну. Якщо президент поклав капсулу, то це історичний факт, який має бути реалізований. А йому байдуже, він забув. Коли людина оглядається назад, вона ніколи не сягне обрію. А він дивився тільки назад». Ці слова можна віднести до всіх чиновників усіх рангів, що долучилися до безпідставного затягування процесу створення музею.

Народний художник наголошує, що Україна потребує сучасних музеїв, бо «музеї – це обличчя держави». Саме тому моє особисте бажання – не зупинятися. Адже створення художнього музею Івана Марчука має велике значення для культурно-освітньої та виставкової діяльності Києва та України, й недарма проєкт має назву «Багатофункціональний культурний центр…» та повністю відповідає сучасності у своєму майбутньому втіленні, має кілька виставкових залів, професійні сховища для збереження картин, комфортні умови для відвідувачів.

У 2015 році Київська міська рада ухвалила рішення про заборону будівництва в центральній частині міста. Тому ми призупинили отримання дозволів та переглядали плани Товариства щодо реалізації музейного проєкту. Тоді в березні 2015 року ТОВ «Виставковий центр-музей художника Івана Марчука» звернувся до Київської міської ради щодо перегляду умов договорів оренди земельної ділянки у сторону зменшення сплати податку та орендної плати. У відповідь отримали відмову.

Прикро, що Ви, як міський голова, паралельно з цим почали виконання свого особистого амбітного задуму. Йдеться про будівництво та реконструкцію Володимирської гірки, які фактично унеможливили реалізацію нашого проєкту в тому вигляді, як він планувався, та й проводилися ваші роботи з численними порушеннями. Чого тільки варті претензії Міжнародної організації ЮНЕСКО до будівництва пішохідного «мосту Кличка» та невиконання свого ж рішення Київради 2015 року. До того ж із нами, як власниками земельних ділянок, не погоджувалися проведення на Володимирській гірці зазначених робіт, не було враховано вже розроблений та частково погоджений проєкт будівництва музею. Ми вже не кажемо про фінансові збитки, від яких потерпає Товариство, моральний тиск через суди щодо нашої діяльності та намагання забрати у нас виділені раніше земельні ділянки. Та й різниця між Вашими амбітними проєктами та нашим – суттєва. Ви використовуєте державні кошти, а Товариство залучає кошти виключно приватних осіб.

Народного художника України Івана Марчука знають та поціновують у всьому світі, і лише наші чиновники та Ваші нинішні заступники намагаються задурити голову майстрові, якому пропонують або невеличке приміщення під галерею, або втягують у штучне протистояння між ним та художнім середовищем Києва, або паразитують на його відкритості та емоційності.

Неодноразово ми зверталися у всі інстанції від Президентів, Прем’єр-міністрів, Міністрів культури та до Вас особисто про допомогу. Але бюрократичний механізм неможливо подолати нашими силами! Тому наше велике бажання – не змагатися, а спільними зусиллями знайти вірне справедливе рішення щодо втілення проєкту сучасного художнього музею на мапі Києва.

Особисто я вже 10 років є фундатором та власником художньої галереї «АВС-арт», яка за цей час змінила вже три локації, – відповідно ми успішно пройшли три етапи будівництва та облаштування виставкового простору. Всі десять років галерея у своїй діяльності пропагує українське мистецтво з різних куточків нашої держави, відкриває нових талановитих митців та презентує виставки знаних на весь світ українських художників. Тому із впевненістю підкреслюю, що маю розуміння виставково-музейної діяльності, маю бачення сучасного підходу в організації та втіленні будівництва масштабного культурного проєкту. Поява такого унікального центру-музею приверне увагу туристів та мешканців Києва, буде сприяти культурно-просвітницькому життю країни.

На сьогодні така ідея потребує комфортного для відвідувачів простору, загальною площею 6-8 тис. кв. метрів, що дозволить збудувати близько п’яти сучасних виставкових залів, професійні сховища для зберігання творів мистецтва, ряд адміністративних приміщень.

Вважаю, що все ж таки питання може бути вирішено одним із шляхів.

Перший – це надання Товариству іншої земельної ділянки для втілення проєкту. Другим варіантом може бути рішення про передачу Товариству під реконструкцію однієї з будівель, що належать місту, яка би відповідала за площею вказаним вище вимогам.

Такий підхід до розв’язання проблеми став би цивілізованим кроком у поновленні довіри народного художника України Івана Марчука та всього українського мистецького кола до владних інституцій, які здатні нарешті виконати свої раніше ухвалені рішення.

 

З повагою

Директор ТОВ ««Виставковий центр-музей  художника Івана Марчука»,

голова ГО «Фонд муніципальних реформ «Магдебурзьке право»

народний депутат II, IV,V, VI скликань,

професор, доктор технічних наук                            

Михайло Поживанов