10 липня о 09:16

Як запорізька громада парк відстоювала

Тетяна Джулай
Журналіст

В цій історії не поставлено крапку, в ній наразі триває пауза, і саме тому так важливо, аби про рішучість запорізької громади дізналося якомога більше людей.

Про події довкола тамтешнього парку Яланського «Магдебурзькому праву» розповіла наша читачка. «Суть конфлікту, – зазначила вона, – полягає у вирубці скверу, в якому налічується понад 500 здорових дерев і кущів та будівництва натомість ТРЦ в вигляді ще одного ангара. До того ж, є велика загроза руйнування прилеглих житлових будинків, оскільки палі планують забивати досить близько від будинків, а у нас в цьому місці знаходяться підземні води».

Запоріжжю необхідні зелені насадження. Це єдиний порятунок промислового міста від шкідливих викидів

«Наше місто Запоріжжя, – додала вона, – і так перебуває в зоні підвищеної екологічної забрудненості, бо це промислове місто, де великий відсоток смертності від онкозахворювань. В місті мало парків і зелених зон, останнім часом йде повальна вирубка зелених насаджень, і все це, природно, тільки в інтересах можновладців-чиновників, які заробляють на цьому. Протести городян – противників будівництва торгового центру саме в цій рекреаційній зоні і мешканців прилеглих будинків не принесли успіху, всі наші доводи ніхто до уваги не бере, є багато порушень з боку орендаря і забудовника, тож зараз чекаємо рішення апеляційного адміністративного суду, але роботи вже почалися, незважаючи на те, що рішення ще не вступило в законну силу».

Бізнес проти дерев

Не так давно «Магдебурзьке право» писало про ситуацію з зеленими насадженнями у Києві, котрі стрімко зникають. Як переконує влада, за кожного киянина припадає біля 19 квадратних метрів зелені, хоча це твердження й виглядає притягнутим за вуха. Та навіть 19 кв.м – це, за європейськими стандартами, дуже мало, адже у столицях західних держав норма полягає як мінімум у 50 «квадратах». Але порівняно із Запоріжжям, де ситуація з зеленими зонами взагалі патова (лише 7,9 квадратних метрів насаджень на людину), Київ ще «жирує» та «шикує».

Головна проблема Запоріжжя полягає у тому, що заводи та промислові підприємства, котрі посилено забруднюють повітря, знаходяться безпосередньо у міській зоні. Як твердять місцеві активісти, інтереси заводів полягають в тому, щоб заощадити на очисних спорудах, на електриці, і дуже часто підприємства відключають очисні споруди, зокрема, це стається у вихідні дні, у вечірній і нічний час, й відтак все викиди йдуть в повітря.

Тож недарма, коли місто лише проектувалося, його парки закладалися як природний захисний бар’єр для того, щоб стримувати викиди заводів, адже раніше не було ефективних очисних фільтрів. Всі, хто живе у Запоріжжі, знають, що у більш загазованій частині міста розташований парк Яланського – нинішній камінь спотикання між громадою та забудовником.

За парк Яланського місцеві активісти боряться вже давно. Апелюють і до мера, але безрезультатно

Далі знову – слово нашій читачці. «У самому центрі міста є парк Яланського, він знаходився в оренді протягом 10 років у бізнесмена, який спеціально привів його в занедбаний стан, наприклад, забороняв комунальним службам здійснювати прибирання, щоб потім скористатися цим приводом і почати будівництво ТРЦ. Цей парк дуже навіть непоганий, його б трохи привести в порядок, поміняти плитку, покосити траву і дуже приємно буде дивитися на нього, на відміну від чергової бетонної коробки… Ми хотіли через суд договір оренди на 49 років, який бізнесмену видав міськвиконком, визнати недійсним, проте наш бандит-бізнесмен вже почав бурити в парку – сказав, що вже все вирішено і не в нашу користь. Він лише насміхається, й, до того ж, почався тиск і погрози активістам, а всі наші спроби звернення до наших місцевих ЗМІ не принесли успіху, мер також не діє й відмовляється приймати громаду».

Портрет в інтер’єрі

Ми не називаємо ім’я особи, котра звернулася до нас по допомогу, проте не бачимо причини не назвати прізвище забудовника. Це – бізнесмен Володимир Кальцев, про якого місцеві ЗМІ пишуть, що попри доволі скромний дохід, зафіксований в останній декларації Кальцева (лише 100 тисяч гривень за весь минулий рік), підприємець примудрився «стати щасливим володарем нового будинку, дачі і трьох земельних ділянок. Йдеться про житловий будинок на правому березі Дніпра в Запорізькому районі площею в 402,10 квадратних метра, який обійшовся Кальцеву в 2,41 мільйона гривень. За 130 тисяч гривень він прикупив також невеликий дачний будинок всього на 30 «квадратів» в Лукашівської сільради. Крім цього, Кальцев придбав дві земельні ділянки на 25 соток і на 10,8 соток за 260 тисяч гривень в селі Придніпровське і ще одну земельну ділянку на 25 соток вартістю вже в 2,3 мільйона гривень».

Денис Тарасов, президент ГО «Запорізька правозахисна ліга» додає, що Володимир Кальцев – «це місцевий бізнесмен, який свого часу дуже сумнівним способом заробив гроші, і який відомий рейдерськими захопленнями. Він заробляє кошти тим, що у тісному зв’язку з владою щось отримує, а потім вигідно це продає або здає в оренду. Він чотири рази балотувався у мери міста, і чотири рази програв». Активісти додають, що Кальцев неодноразово називав парк Яланського «бомжатником». Цинізм ситуації в тому, що людина, яка орендує цю територію протягом тривалого часу, свідомо доводить її до «бомжацького» стану – аби людям не було, за що боротися.

У Запоріжжі на кожного мешканця припадає лише 7,9 га зелених насаджень. Для порівняння: в Європі нормою вважають 50 га.

Слід зазначити, що у Кальцева в місті вкрай неоднозначна репутація. Певний час він працював в облдержадміністрації, а також керував виборчою кампанією Партії регіонів. У 2012-му, під час злиття «Партії регіонів» та «Сильної України» запорізький осередок останньої (її очолював нинішній заступник мера Валерій Едель) зробив заяву, що готовий об’єднуватися з регіоналами за умови, що їх не буде очолювати Кальцев. У 2014 році Кальцев заявив, що назавжди йде з політики. Проте слова свого не дотримав: у 2015-му обрався до міськради, де очолив фракцію «Наш Край».

Тепер щодо будівничих інтересів Кальцева. Згідно з підрахунками журналістів-розслідувачів, його фірми мають в довгостроковій оренді близько 50 гектарів землі на території Запоріжжя. Бенефіціари підприємств – юридичні або фізичні особи офшорних зон. Ділянка, на якій розташовано парк Яланського, знаходяться в оренді на 49 років у фірми Кальцева «Ленд Девелопмент». Ще у 2008 році міська рада змінила цільове призначення ділянки. Вона перестала бути рекреаційною зоною, а стала територією потенційної забудови. Фактично забудовник має право проводити роботи і отримувати на це погодження в мерії. Адже з нею у нього підписаний договір про оренду землі під забудову, тому мерія може вносити зміни, але не має права забороняти роботи. Саме цей договір активісти та противники вирубки парку Яланського й намагалися оскаржити в суді.

Що далі?

У Запоріжжі говорять, що мер міста Володимир Буряк – на боці забудовника. Хоча формально градоначальник не підтримує жодну зі сторін. Демонструючи буцімто неупередженість, Буряк запропонував 27 червня, під час проведення сесії Запорізької міськради, «призупинити баталії навколо парку». «У мене є проста пропозиція, я звертаюся до забудовника, до однієї та іншої сторони із закликом не проводити жодних робіт у парку Яланського і зупинити всілякі «бойові дії» до рішення суду», – сказав Буряк.

Мітинг у Запоріжжі. Учасники акції вимагають зупинити вирубку дерев

Під «бойовими діями» мер Запоріжжя мав на увазі вже традиційні для українських міст зіткнення між забудовником (а, точніше, між нанятими ним «охоронцями») та активістами. Останні намагалися завадити знищенню зеленої зони й навіть розбили у парку наметове містечко. При цьому поліція, як зазначали запорізькі медіа, охороняє спокій представників фірми «Ленд дівелопмент», котрі переорюють парк. Правоохоронці втрутилися у ситуацію лише тоді, коли треба було розігнати городян, які на знак протесту перекрили центральний проспект міста.

На даний момент, як вже було сказано, ситуація поставлена на паузу. Містяни не здаються й проводять флешмоб на підтримку парку Яланського. У Запоріжжі з’явилися розклеєні листівки: «#Парку бути! Я хочу дихати!». З таким хештегом активісти збирають однодумців через соціальні мережі. І, звісно, очікують на рішення суду.

 

Коментарі

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.