02 серпня о 07:18

Кличко і зами: хто керує Києвом?

Тетяна Джулай
Журналіст

Як вже повідомляв сайт «Магдебурзьке право», нещодавно Віталій Кличко призначив ще двох заступників голови КМДА. Одна з креатур – Валентин Мондриївський, колишній журналіст, репортер та редактор програм на телеканалі СТБ. Мондриївський також працював помічником народного депутата та очільником прес-служб різних відомств. У 2014-му він став депутатом Київради, й у вересні того ж року набув посаду в.о. голови Подільської районної в місті Києві державної адміністрації.

Другий призначенець у КМДА – В’ячеслав Непоп – привертає до себе значно більше уваги. Хоча б тому, що вже був засвічений у будівельних скандалах, будучи сам причетним до цього бізнесу. Це не перша і, напевно, не остання одіозна персона серед заступників Кличка, тож саме з Непопа ми й почнемо.

В Непопа була собака, а точніше – Качине озеро

Отже, В’ячеславу Непопу – 52 роки, він є уродженцем Донецької області. За фахом Непоп – інженер-механік. Але з механікою у Непопа не надто склалося, значно вдалішим був його дебют у бізнесі, куди той пішов наприкінці 1990-х. Саме тоді Непоп очолив одну приватну фірму. А коли у 2002-му було створено комунальне підприємство з питань будівництва житлових будинків «Житлоінвестбуд – УКБ», Непоп став біля його керма.

Валентин Мондриївський, колишній журналіст і нинішній заступник голови КМДА

Наразі профіль «Житлоінвестбуду» пов’язаний із будівництвом шкіл та дитячих садів по всій столиці. Щорічно з міського бюджету на це виділяють сотні мільйонів гривень. Крім цього, очолюване Непопом комунальне підприємство заробляє чималі гроші на зведенні висоток в Києві. І без скандалів тут не обходиться.

Згадаймо хоча б, як в 2016 році КП «Житлоінвестбуд» хотіло забудувати озеро Качине на лівому березі столиці. Тоді кияни встали на захист водойми, а міська влада відстоювала законність цієї забудови. Тим паче, що, як стверджував «Житлобудінвест», Качине взагалі не є озером, а отже, водойму можна засипати і звести на її місці висотки.

Роботу було почато, але кияни все ж відстояли Качине. Хоча це коштувало городянам, в прямому сенсі слова, крові. Задля забезпечення проїзду будівельної техніки до озера були використані «тітушки», які били активістів, котрі виступали проти знищення Качиного.

Все це не зіпсувало справи Непопу – у директора комунального підприємства все в повному ажурі. Згідно з декларацією чиновника за 2017 рік, він має майже півтори тисячі квадратних метрів землі в Броварському районі, а також будинок на 500 «квадратів». На дружину Непопа записаний дачний будинок в Віті-Поштовій на 476 кв. метрів, а також квартира в Києві на 120 «квадратів». До того ж, в Віті-Поштовій у жінки є земля площею майже півтори тисячі кв. метрів.

В`ячеслав Непоп, ще один зам Кличка і голова КП “Житлоінвестбуд”

Крім нерухомості, Непоп любить дорогі годинники – у нього є «Бове» та «Бреге». Із засобами пересування у директора КП також все гаразд. Він має джип «Лексус» 2008 року випуску (у дружини – «Тойота» Ленд Крузер того ж року). Також Непоп є любителем старовинних автомобілів. На нього записана «Волга» 1969 року.

За минулий рік Непоп заробив понад 770 тис. гривень. Всі свої заощадження він тримає в готівці. Це майже три мільйони гривень та 146 тисяч доларів. У дружини Непопа є 200 тис. доларів і 2,7 млн. гривень.

Щодо політичної орієнтації Непопа, то у Київраді, членом якої він є, чиновник входить до складу фракції «Солідарність». На додачу до всього, Непоп є членом постійної комісії з питань містобудування та землекористування.

Слід зазнати, що Непоп – не перший забудовник серед заступник Кличка. Віталій Володимирович має слабкість до цієї категорії бізнесменів. Або ж навпаки – вони мають слабкість до нього.

Скандали, котрі нічому не вчать

7 грудня 2015 року з крісла першого заступника Кличко пішов Ігор Ніконов, ще один забудовник і ще один доволі одіозний чиновник. 22 липня 2014 року він став першим заступником голови Київської міської державної адміністрації, чим викликав, м’яко кажучи, здивування і невдоволення багатьох, адже наявним був конфлікт інтересів – першим заступником градоначальника став бізнесмен, який має пряму зацікавленість в її забудові. З Ніконовим Кличку довелося попрощатися, але, навіть покинувши ряди заступників мера, бізнесмен залишився його радником.

Попри одинокість мера на цій фотографії, Кличко в іпостасі очільника КМДА аж ніяк не самотній – на сьогодні в нього вже восьмеро заступників

Як то кажуть, святе місце не буває порожнім, й посаду Никонова зайняв Геннадій Пліс. Він, на відміну від свого попередника, не мав бізнес-інтересів в забудові столиці. Проте від скандалу вже при призначенні це його не врятувало.

29 січня 2016 року Кабінет міністрів України дав меру Києва і главі КМДА Віталію Кличку 24 години, щоб скасувати розпорядження про призначення Геннадія Пліса першим заступником. У листі Кабміну було зазначено, що Геннадій Пліс призначений з порушенням закону «Про столицю України – місто-герой Київ», згідно зі статтею 16-тою якого, перший заступник і заступники КМДА призначаються і звільняються київським міським головою після узгодження з президентом і урядом.

Кандидатура ж Пліса була відхилена Кабміном через те, що, за інформацією Держфінінспекції, за період з 2013 року по I квартал 2014 року в Державній продовольчо-зерновій корпорації України були виявлені розтрати в розмірі понад 164 млн. грн. – саме тоді Геннадій Пліс обіймав в ДПЗКУ посаду голови наглядової ради і директора департаменту внутрішнього аудиту та аналізу ринків.

Однак Віталій Кличко проігнорував лист уряду, а президент Петро Порошенко погодив призначення Геннадія Пліса першим заступником голови КМДА без візи Кабміну. Паралельно із цим Кличко значно розширив список обов’язків Пліса – відтепер він відповідав за: реалізацію програм соціально-економічного та культурного розвитку Києва; розміщення в місті продуктивних сил; розвиток міжрегіональних зв’язків; структурну перебудову економіки міста; ефективне проведення реформ, питання в області промисловості, наукової, науково-технічної та інноваційної діяльності тощо.

Ігор Ніконов – вже колишній заступник голови КМДА. Також з клану забудовників

Втім, насолоджувався своїми новими обов`язками Пліс не довго: 5 грудня 2017 року стало відомо, що він написав заяву про відставку за власним бажанням. «Геннадій Пліс звернувся до мене, що хоче звільнитися через особисті обставини. Заяву я поки не підписав. Він пішов у відпустку. І обов’язки першого заступника голови КМДА зараз покладені на Миколу Поворозника», – прокоментував ситуацію Кличко.

«Особисті обставини» згодом привели Пліса на посаду заступника державного секретаря Кабміну. Як це узгодити з тим, що саме уряд не дав «добро» на його призначення замом Кличка – сказати тяжко. Однак кар’єра Пліса в уряді, котра почалася у 2018-му, – це вже зовсім інша історія, тож повернемося до заступників глави КМДА.

В 2017 році своїх посад також позбулися заступник мера Ілля Сагайдак, відомий кількістю нерухомості, якою володіє його дружина: 8 будинків, 29 квартир та 15 гаражів – він був звільнений 20 липня за власним бажанням; і керівник апарату КМДА Володимир Бондаренко, щодо якого йде розслідування відносно підробки диплома бакалавра.

Тепер їх восьмеро

Окрім новопризначених Непопа та Мондриївського, Кличко має ще шістьох заступників. Перший зам – це Микола Поворозник, який курує майно, що належить територіальній громаді столиці, дозвільну систему, охорону здоров’я і ряд інших вельми прибуткових напрямків. Поворозник працює в КМДА з 2001 року, він відомий здатністю чудово уживатися з усіма головами київської адміністрації, а також – вмінням економити. Так, задекларувавши у 2015 році 222 тисячі гривень доходу, чиновник дозволив собі годинник марки Hublot вартістю близько 8 тисяч доларів. Хоча це, погодьмося, ще доволі скромний аксесуар.

Геннадій Пліс. Схоже, що поза із розведеними руками є улюбленою у заступників Кличка

Також серед заступників – Дмитро Давтян – син харківського бізнесмена Олександра Давтяна, працює в КМДА з 2017 року. Формально призначений тимчасово, на місце Ганни Старостенко, яка була відповідальна за гуманітарні питання. При цьому, за даними прес-служби КМДА, новий заступник столичного градоначальника буде займатися питаннями транспортної інфраструктури столиці, тобто, по факту, Давтян прийшов на місце звільненого Іллі Сагайдака.

Наступний помічник Кличка – Петро Пантелєєв – курує сферу ЖКГ столиці, в якій працює з 1997 року. Вважається близьким до Віктора Пилипишина. Також відрізняється умінням пристосовуватися, що він довів, будучи начальником Управління розвитку і реформування житлово-комунальної інфраструктури КМДА при Леоніді Черновецькому і Олександрі Попову.

Натомість ще один заступник Кличка – Олексій Резніков – свого часу був затятим опонентом Леоніда Черновецького. Але це в минулому, а в теперішньому Резніков є депутатом Київської міськради (обраний у 2014 році). Свого часу він був обраний секретарем міськради, а з березня 2016-го став заступником мера з питань самоврядування. Резніков опікується сферою децентралізації й загалом є досвідченим юристом.

А ось Олександр Спасибко, ще один зам, хай і не прямо, але також пов’язаний з будівництвом. До 2014 року він був директором будівельних фірм підприємця і мільярдера Леоніда Юрушева: ТОВ «Ярославів Вал», ТОВ «Бізнес Центр Студентський» і ТОВ «Аквапарк» , після чого зробив карколомну кар’єру в КМДА, де став заступником голови державної адміністрації.

Замикає цей перелік Ганна Старостенко – депутат президентської фракції «Солідарність» в Київській міськраді. Її зона відповідальності – гуманітарна сфера, в якій вона показала себе з не найкращої сторони. Старостенко закидали знищення столичного Театру пластичної драми, сприяння рейдерським захопленням спортшколи з вітрильного спорту та передачі прибережної ділянки на Оболоні в руки забудовників тощо.

На завершення слід додати, що Національне агентство з питань запобігання корупції вже виносило припис Віталію Кличку щодо порушення процедури призначення співробітників КМДА. Цим приписом НАЗК вимагало усунути виявлені порушення, провести службове розслідування і вжити відповідних заходів за його результатами. Йшлося, зокрема, про «призначення двох осіб на посади без проведення спеціальної перевірки».

Ким саме є ці дві особи – сказати складно, але порушення процедур в КМДА – діло буденне. Як і лобіювання інтересів «своїх», «потрібних» людей, чим постійно грішить (і не кається) мер Києва Віталій Кличко.

Коментарі

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.