26 червня о 08:18

Комуналка в Україні та світі: недоплачуємо чи переплачуємо?

Тетяна Джулай
Журналіст

Українська влада любить підкреслювати, що оплата за комунальні послуги в Україні є дешевшою порівняно з іншими державами. Схильність до подібних тверджень можна назвати «синдромом міністра Реви», котрий, як відомо, стверджував, що українці забагато їдять, бо витрачають на їжу більший відсоток від зарплати, аніж наші сусіди по Європі. Щоб спростувати чи підтвердити подібне, слід порівнювати не лише видатки на ті чи інші товари й послуги, але й рівень доходів громадян. Тільки в цьому випадку паралелі між побутом різних країн будуть коректними.

Якщо взяти з відкритих джерел цифри, які відображують тарифи на послуги ЖКГ, а також зарплати й пенсії в Україні та інших державах, то порівняння буде не на користь України. Адже виявиться, що в Україні оплата комунальних послуг становить 40% від середньої зарплати по країні, тоді як у Латвії цей показник не перевищує 30%, а в Німеччині та США – є не більшим, ніж 10%. Нижче наведені дані відображують стан справ з комуналкою та зарплатами за минулий, 2017-й, рік. Розрахунки проводили для двокімнатної квартири площею 50 квадратних метрів. Для більшої об’єктивності порівняли не тільки тарифи, але і розмір середньої зарплати та пенсії в кожній країні. Отож, стан справ є наступним.

Україна

Електроенергія: від 0,71 до 1,63 грн за 1 кВт-годину

Опалення: 76,71 грн за 1 м3

Газ: 6,879 грн за 1 м3

Водопостачання та водовідведення: 13,46 грн за 1 м3

Якщо сума платежів за комуналку перевищує 10–15% від сукупного місячного доходу сім’ї, сім’я може претендувати на субсидію і оплачувати лише частину рахунку за комуналку.

Середня зарплата в Україні в січні 2017 року, за даними Держстату, становила 6000 грн, а середня пенсія у 2017 році приблизно дорівнювала 2000 грн.

Відтак, на комунальні платежі для двокімнатної квартири українці витрачали приблизно 2500 грн (40% від середньої зарплати, 125% від середньої пенсії).

 

Німеччина

Електроенергія: до €0,3 за 1 кВт-годину

Опалення: ціна дуже варіюється, звичайного зимового місяця тариф становить приблизно €50 за місяць, а в разі сильних морозів він може перевищувати €100 за місяць

Газ: €0,6 за 1 м3

Водопостачання та водовідведення: до €5 за 1 м3

У Німеччині, як і в інших європейських країнах, комунальні послуги надає безліч фірм, і мешканці можуть самі вибирати, з ким укладати контракт. Обслуговуючі компанії пропонують різні тарифи, тому єдиної вартості комунальних послуг немає.

Середня зарплата в Німеччині становить приблизно €3450 на місяць, однак після сплати податків та соціальних відрахувань середньостатистичний німець отримує €2000–2400. Середня пенсія в Німеччині становить приблизно €1250.

За місяць на оплату комунальних послуг для двокімнатної квартири площею приблизно 50 м2 німці витрачають в середньому €150–200. Це не більше ніж 10% від середньої зарплати і приблизно 15% від середньої пенсії.

 

Великобританія

Електроенергія: приблизно £0,12 за 1 кВт-годину

Опалення: центрального опалення немає, у будинках і квартирах установлені бойлери, за допомогою яких можна самостійно регулювати температуру

Газ: £0,5 за 1 м3

Водопостачання та водовідведення: £2,5 за 1 м3

Крім оплати звичайних комунальних послуг, британці платять ще один податок – Council Tax. Він залежить від місця проживання, кількості мешканців і розміру житла. У різних регіонах його розмір може відрізнятися. Середня вартість становить приблизно £75 на місяць, а за квартиру в центрі Лондона податок може перевищувати £2000 на місяць. Гроші, отримані завдяки цьому податку, держава витрачає на прибирання

вулиць, ремонт доріг, утримання поліцейських, пожежників тощо.

Середня зарплата у Великобританії становить приблизно £2500 на місяць. Визначити розмір середньої пенсії у Великобританії складно, оскільки її розраховують індивідуально.

Усі британці отримують державну пенсію в розмірі £604 на місяць, а також «базову пенсію», яку нараховують залежно від вислуги років та розміру зарплати. Максимальна «базова пенсія» може досягати £620 на місяць, які додають до «державної пенсії».

На оплату комунальних послуг жителі Великобританії витрачають не менше, ніж £200. Це 8% від зарплати і більше ніж 20% від середньої пенсії.

 

США

Електроенергія: у середньому $0,13 за 1 кВт-годину

Опалення: у південних штатах опалення не передбачене, у північних регіонах у більшості будинків використовують індивідуальне опалення

Газ: $0,4 за 1 м3

Водопостачання та водовідведення: приблизно $1 за 1 м3

У США тарифи за комунальні послуги ще більш різноманітні, оскільки в різних штатах їх нараховують по-різному. Наприклад, у північних штатах узимку опалення коштуватиме приблизно $100 за місяць, а на півдні цієї

 

послуги взагалі не передбачено.

Замість квартплати американці також платять податок на нерухомість – 13% від вартості житла. Його сплачують раз на рік.

Середня зарплата в США становить приблизно $3300 на місяць, середня пенсія – $1335 на місяць.

На оплату комуналки за квартиру площею 50 м2, у якій мешкають дві людини, у США витрачають у середньому $200 – 7% від зарплати і 15% від пенсії.

 

Латвія

Електроенергія: €0,12 за 1 кВт-годину

Опалення: €0,4 за 1 м3

Газ: €0,69 за 1 м3

Водопостачання та водовідведення: €1,55 за 1 м3

Особливість комунальних послуг у Латвії – електроенергія, яку латвійці купують на вільному ринку. Громадяни самі вибирають компанію, послугами якої їм користуватися, та укладають контракт із постачальником.

Середня зарплата в Латвії після сплати податків становить €662, середня пенсія – €288.

На комунальні платежі в Латвії витрачають від €50 до €180 залежно від міста, кількості осіб, що проживають у помешканні, компаній-постачальників послуг та інших чинників. Тарифи стабільні й за останні кілька років їх практично не підвищували.

Ця цифра становить 10–30% від середньої зарплати і 20–60% від середньої пенсії.

Висновки із зазначеного робимо самостійно, а втім, не поспішаймо з висновками. Якщо до кінця поточного року українська влада, йдучи на зустріч побажанням МВФ, збільшить вартість побутового газу, це позначиться також й на ціні опалення та гарячої води для кожного домогосподарства. Тоді дані доведеться перераховувати, й минулорічні видатки на ЖКГ у вигляді 40% від середньої зарплати у 2018 році перетворяться на більш значиму суму. Тож зачекаймо на обіцяне «покращення».

При підготовці статті використано матеріал http://gordonua.com/

 

 

Коментарі

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.