01 лютого о 00:32

Легендарні передвиборчі слогани

Фразу Авраама Лінкольна про коней, яких не міняють на переправі, чули, можливо, навіть ті, хто не чув про Авраама Лінкольна. Але це далеко не єдине гасло, що здобуло згодом культовий статус і стало каноном політичної риторики.

thehistorypress.co.uk

Так добре вам ще ніколи не було

1959 року цю фразу, виступаючи перед виборцями напередодні виборів до парламенту, сказав лідер консервативної партії Великобританії Гарольд Макміллан, 65-й прем’єр-міністр Сполученого Королівства. Незабаром вислів «You’ve never had it so good!» став його офіційним гаслом.

У своїй передвиборчій кампанії Макміллан виступав за ядерне роззброєння, а під його началом у країні спостерігався найсильніший економічний ріст. З огляду на його вдалу економічну політику, а також повний провал лейбористів і демократів, консерватори перемогли на виборах зі значною перевагою.

Зробимо Америку знову великою

discours.io

«Let’s make America great again!» – це гасло, що стало настільки популярним в контексті останніх виборів у США, було використане Рональдом Рейганом 1980 року задовго до Дональда Трампа. Відображаючи консервативну суть політики кандидата, але також і обіцяючи певний прогрес, гасло є чудовим варіантом для будь-якого консерватора.

До речі, це не єдина фраза, яку Трамп запозичив у Рейгана. Обидва політики говорили про намір «висушити болота» (Drain the swamp) – це одна з найпопулярніших фраз у американських політиків. Рейган позначав цим гаслом боротьбу з бюрократами в уряді – приблизно те саме, що й Трамп десятиліттями пізніше.

На тих же виборах 1980 року передвиборчий штаб Рональда Рейгана використав у якості слогана фразу «Ніщо людське йому не чуже». Напис красувалася на плакаті, на котрому кандидат у президенти стояв в обнімку з молодою дівчиною. Прекрасний приклад загравання політика з електоратом на основі спільності інтересів.

 

Франція для французів

Гасло французького націоналіста Жана-Марі ле Пена на виборах 1995 року, на яких він програв республіканцеві Жаку Шираку.

Ле Пен виступав за відновлення кордонів Франції, сувору міграційну політику, а також засуджував євроінтеграцію.

Його головний опонент Жак Ширак переміг із гаслом «Франція для всіх! Франція для тебе!» – багато в чому завдяки повній дискредитації лівих кандидатів. Проте високий результат ле Пена став для всіх несподіванкою, оскільки історично ультраправі ніколи не користувалися популярністю у Франції – особливо після нацистської окупації.

 

Голосуй або програєш

discours.io

Легендарне гасло використав Борис Єльцин під час кампанії перед виборами, що відбулися 16 липня 1996 року. Згідно з опитуваннями, ще за півроку до виборів рейтинг президента становив 3-6%. При цьому політтехнологи Єльцина порахували: коли на дільниці прийде зазвичай аполітична молодь, близько 70% її проголосує за чинного президента, тож вони поставили собі за мету будь-якою ціною залучити до виборів молодих людей. Сам по собі слоган був фактично запозичений із кампанії президента США Білла Клінтона 1992 року, яка пройшла під закликом «Choose or lose» («Вибирай або програєш»).

Крім величезної кількості агітаційних матеріалів, вибори запам’яталися росіянам грандіозними гастролями по всій країні на підтримку Єльцина, в які вирушили десятки найпопулярніших музикантів країни – як-то Борис Гребенщиков, Андрій Макаревич, Людмила Гурченко, Леонід Агутін, Валерій Леонтьєв, Філіп Кіркоров, а також багато інших виконавців і колективів. Всім їм за участь у турі платилися величезні на ті часи гроші. Крім того, Єльцин пообіцяв уже 1998 року скасувати обов’язковий призов в армію – ця обіцянка виявилася дуже популярною, враховуючи, що війна в Чечні тільки-но закінчилася тільки що закінчилася.

Зрештою, в результаті вкладення величезних зусиль і коштів, а також масових фальсифікацій, команда Єльцина виграла ці вибори, незважаючи на антирейтинг кандидата і перенесений ним безпосередньо перед виборами інфаркт. Єльцин набрав 53% у другому турі, випередивши фаворита – кандидата від КПРФ Геннадія Зюганова.

 

Коней на переправі не міняють

Відомий фрагмент передвиборчої промови Авраама Лінкольна 1864 р. в Балтиморі став афоризмом. Незважаючи на те, що фраза «Do not change horses in the middle of a stream» сама по собі не була гаслом, вона стала важливим інструментом політичної риторики. Заклик до стабільності ще з часів кризи феодальної Європи є одним із основних у передвиборчій агітації.

Лінкольн переконав виборців у недоцільності зміни лідера під час громадянської війни, хоч і зізнався в цій же промові, що не вважає себе найбільш гідним громадянином своєї країни.

Згодом гасло стало найуживанішим передвиборчим слоганом у США: вслід за Лінкольном його брали на озброєння ще два американських президента. Так, 1936 року з цим слоганом Франклін Рузвельт переобрався на другий термін, а 1992 року Джордж Буш-старший, всупереч переможному «заклинанню», програв Клінтону.

Такою ж схемою часто користується «Єдина Росія», коли запевняє у відсутності або неможливості будь-якої альтернативи. Такі гасла, як «План Путіна – перемога Росії» або «Збережемо і примножимо», є, по суті, варіаціями фрази Лінкольна.

 

Це економіка, дурню!

discours.io

Один із трьох слоганів Білла Клінтона в рамках президентської кампанії 1992 року, що відображали три його передвиборчі обіцянки: забезпечити мир і стабільність, поліпшити економіку, поліпшити охорону здоров’я. Фраза «It’s the economy, stupid» стала неймовірно популярною не тільки в політичних колах США, а й у масовій культурі. У британській сатиричної програмі «Гуща подій» цей слоган по-різному обігравався, як мінімум, п’ять разів.

 

Більше немає ні хуту, ні тутсі – тільки руандійці

У 90-х роках XX століття Руанда, в уряді якої переважали хуту, зіткнулася з геноцидом, в результаті якого загинуло майже 20% населення країни. За наказом керівництва країни, яка загрузла в громадянській війні, проводилися масові вбивства представників народності тутсі.

Президент Руанди Поль Кагаме був вихідцем із тутсі. Він довгий час очолював Руандійський патріотичний фронт. Саме РПФ був головною силою, що поклала край громадянській війні в Руанді. Після припинення геноциду Кагаме в якості свого передвиборчого гасла вибрав фразу, яка одночасно нагадувала про злочини минулого режиму, але й підкреслювала, що подібне не повториться. Кагаме обрали президентом Руанди 2000 року.

Десять років потому він висунув свою кандидатуру на вибори з гаслом «Ніколи не міняйте успішну команду».

Незважаючи на те, що Кагаме вважається одним із головних діячів, які поклали край геноциду, під час виборів 2010 року всі зареєстровані кандидати були прихильниками й друзями Кагаме, в той час як опозиційні політики піддалися гонінням: багато хто опинився у в’язниці, а деякі вбиті. У цьому контексті слова про успішну команду неминуче відсилають нас до не менш відомих фраз Сталіна про те, що все вирішують кадри.

 

Він убив мого тата, він убив мою маму. Я проголосую за нього

Ліберія. Цю фразу вигукували прихильники Чарльза Тейлора під час його виступів.

Гасло відсилає нас до риторики Лінкольна. Якщо Тейлору практично вдалося перемогти у громадянській війні (на момент виборів війна не була повністю завершена), то, можливо, йому варто довірити управління країною, незважаючи на те, що він, фактично, сам і розв’язав війну, що призвело до численних убивств.

Під цим гаслом Тейлор виграв вибори президента Ліберії 1997 року. Як повідомляли міжнародні спостерігачі, вибори були практично чесними, оскільки ліберійці були готові на все, аби лише війна закінчилася. Він набрав близько 75% голосів і обіймав цей пост до 2003 року, коли почалося розслідування ООН із військових злочинів у Сьєрра-Леоне. 2012 року Чарльз Тейлор був засуджений до 50 років позбавлення волі. Він – перший із часів Нюрнберзького процесу, засуджений міжнародним трибуналом.

 

Ми можемо пообіцяти більше, ніж інші партії, бо ми порушимо кожну обіцянку

Йон Гнарр на гей-параді 2010 р.

Йон Гнарр на гей-параді 2010 р.

Так звучить резюме всіх передвиборчих обіцянок Кращої партії Ісландії, лідер якої – Йон Гнарр – переміг на виборах мера Рейк’явіка 2010 року.

Найкраща партія обіцяла: безкоштовні рушники в басейнах, білого ведмедя в зоопарку, парламент без наркотиків, байдикування і багато інших чудових речей. Яким би парадоксальним не був факт перемоги партії, що складається з коміків і музикантів, найдивніше те, що їм вдалося вивести столицю із затяжної кризи.

Гнарр і його команда реформували фінансову й освітню системи, запустили програми підтримки малого та середнього бізнесу і підвищили доходи від туризму на 20%. Після всього цього, маючи абсолютну перевагу перед наступними виборами, Гнарр розпустив партію і повернувся до кар’єри коміка.

Джерело: discours.io