Енну кількість років тому новорічні свята у Києві стали прекрасним приводом для легкого та безболісного «освоєння» бюджетних коштів. Ми всі пам’ятаємо гігантоманію часів Черновецького, коли на Майдані Незалежності встановлювали жахливі конічні «йолкі» за астрономічну суму. Революція Гідності відкоригувала традицію «головної ялинки», яка, втім, не зникла зовсім, а лише змінила локацію. Нове місце базування вічнозеленого дерева також посилено прогрівають гривнею. «Магдебурзьке право» розбиралося із тим, у скільки цьогоріч обійдеться столиці merry christmas and a happy new year.
Ми спитали у КМДА про вартість новорічної ялинки-2019 і отримали відповідь, що місту вона не коштуватиме нічого. «Всі витрати, пов’язані з встановленням головної новорічної ялинки, монтажем усіх конструкцій, виготовленням іграшок, світових інсталяцій тощо, будуть здійснюватися ПОГ «Ініціативи Столичні» за рахунок власних та залучених у встановленому порядку позабюджетних коштів».
Отже, з «йолкою» все більш-менш зрозуміло: за неї заплатить відомий у Києві спонсор, про якого – трохи згодом. Але одним деревом справа не обмежиться, то ж що стосовно решти витрат?.. Ми дізналися, що на новорічно-різдвяні затії цьогоріч з бюджету піде 700 тисяч гривень. Для порівняння: у 2017-му відповідні заходи поглинули лише 200 тисяч. Це – ще раз підкреслимо – гроші міста, а загалом на святкування знадобиться сума, більша за бюджетні кошти у рази. Кошторис цьогорічного Нового року підбивати ще зарано, тож говорити можна лише про минулий рік.
А в минулому році столична влада заявляла, що Різдво по-київськи обійшлося приблизно у 4,5 млн. гривень. При цьому левова частка витрат повинна була лягти на організаторів заходу – Folk Ukraine. Ялинка, що була згодом встановлена на Софійській площі разом із трансфером з Івано-Франківщини та усіма іграшками й гірляндами коштувала 2,5 млн. гривень. А весь новорічно-різдвяний ярмарок обійшовся партнерам і спонсорам в 23-25 млн. гривень.
Що ж, 25 мільйонів – сума чимала. А в сезоні 2018-2019 вона обіцяє бути ще більшою. Вже у серпні (!) цього року ЗМІ анонсували програму заходів та розваг. По-перше, повідомлялося про те, що ялинок буде дві – по одній на Контрактовій та Софійській площі. Ось як про це розповідав Ігор Добруцький, голова «Ініціатив Столичних» та засновник культурного проекту Folk Ukraine.
«Софійський майдан оформимо в тематиці «Північне сяйво», вишукано і театрально. Героями на цій локації будуть пінгвіни і білі ведмеді. Сцену плануємо встановити трохи по-іншому, щоб на неї відкривався найкращий огляд. Вона буде розгорнута на площу і Володимирський проїзд. А «спиною» – до жовтого будинку на Володимирській, 22», – казав Добруцький.
При чому тут білі ведмеді, чорні пінгвіни та північне сяйво до українського фолку – питання окреме. Втім, дарованому коневі в зуби не дивляться, тож повернемося до Добруцького.
Головна ялинка, за його словами, буде просто чарівною – з красивими кришталевими іграшками та сріблястим сяйвом. Родзинкою оздоблення ялинки стане інтерактивний екран завдовжки 28 м і завширшки 2 м. І це не все. Бо ще одне новорічне містечко з ялинкою розміститься на Подолі – тут все буде оформлено в стилі творчості української художниці Марії Примаченко – від іграшок на ялинці до арт-об’єктів і будиночків.
«Починатиметься все з красиво прикрашеного фунікулера. На вулиці Сагайдачного буде незвичайна ілюмінація і великі 3D-фігури, створені з різних матеріалів за мотивами Примаченко. Будуть серед них і такі, що світитимуться. В сквері біля пам’ятника Сагайдачному розташується резиденція Святого Миколая, біля якої розмістимо казкових персонажів, які також світитимуться. А поруч зі сквером встановимо 70-метрову гору», – обіцяє Ігор Добруцький.
І все б нічого, але незрозумілим лишається наступне. Чому місто не провело творчий конкурс на новорічне оздоблення міста та тендер на право розпорядитися його площею, хай навіть тимчасово? Говорити про те, що пан Добруцький робить місту подарунок, а відтак всі питання мають бути зняті, є цілковито неправильним. Бо в даному разі благодійність не така вже й благодійницька, як може здатися на перший погляд.
За підрахунками Добруцького, на реалізацію його ідеї знадобляться 37 мільйонів гривень, викласти які він загітує групу спонсорів. Проте хто заробить «алаверди» на чисельних МАФах з горілкою, їжею та сувенірами? Вочевидь ті, хто вкладав кошти у свята, іншими словами, вищезгадані спонсори, які без прибутків точно не залишаться.
Але чи готові вони в свою чергу поділитися з міською казною доходами, а також компенсувати витрати на оренду землі, прибирання, охорону, рекламу їхніх дивовижних містечок, ялинок та інсталяцій? Одне освітлення всіх казкових героїв та інших об’єктів влетить місту в чималу копійку, то хто оплатить цей бенкет? На жаль, мерія з цього приводу мовчить.
А відтак дуже не хотілося б, аби подібні видатки лягли на міський бюджет. Бо, власне, й 700 тисяч гривень, які мерія запланувала виділити «від себе» – сума також чимала. Звісно, в масштабах столиці, котра не шкодує 11 мільйонів лише на кронування дерев, це – мізер. Проте для кожного безхатька, котрий зараз потребує гарячої їжі, й тисяча гривень – хліб.
Ігор Добруцький має непоганий менеджерський досвід, адже, ще працюючи заступником Черновецького, він зміг закільцювати на собі фінансові та рекламні потоки та стати монополістом у сфері, так би мовити, міського аніматорства. Проте це не той бекграунд, котрий дає йому право ставати одноосібним виконавцем подібних робіт та підминати під себе увесь ринок столичних розваг.
Це те, що стосується фінансової сторони питання. Що ж до естетики всього обіцяного, то вже незабаром ми дізнаємося, як виглядатимуть в синергії резиденція Святого Миколая та фантастичні звіри Марії Примаченко. І чи вартувала гра свічок, а новорічна інсталяція – мільйонів.